Młodzieżowy Klub Sportowy Cyrhla Krzczonów

Rok założenia 1964

„Cyrhla” Krzczonów
Młodzieżowy Ludowy Klub Sportowy ( MLKS) „Cyrhla” Krzczonów
Rok założenia: 1964
Barwy: zielono—żółto-czerwone.
Adres: 32-435 Krzczonów 348
Stadion: boisko „Na dole Krzczonowa” (teren dzierżawiony od ODGW, spółki mieszkańców).
Prezes: Szczepan Kmiecik
(Prezesi w układzie chronologicznym: Józef Wróbel, Józef Kaleta, Stanisław Pietrzak, Marian Kozak, Ryszard Kozak, Jan Kudłacz, Stanisław Wróbel, Jacek Mruk, ponownie Józef Kaleta, Ryszard Kudłacz).
Młodzieżowy Ludowy Klub Sportowy „Cyrhla” Krzczonów powstał z inicjatywy Józefa Wróbla, Józefa Kalety i nauczyciela Tadeusza Zdunia, który wymyślił także nazwę klubu. Brak jest jednak dokumentów określających datę jego powstania, którą datuje się tylko na podstawie wspomnień byłych działaczy. Według relacji obecnego prezesa klubu Szczepana Kmiecika to rok 1964, natomiast w pracy magisterskiej dotyczącej krzczonowskiego klubu Mateusz Bryl podaje rok 1967 . (Obecnie zarząd klubu przyjmuje jako rok powstania 1964).
Przez pierwsze trzy lata był to klub zajmujący się tylko.. lekkoatletyką, piłka siatkową i szachami. Niestety ze względu na małe zainteresowanie po kilku latach działalność klubu została zawieszona. Odrodzenie nastąpiło klika lat później na zabawie wiejskiej z inicjatywy Jan Kudłacza, który założył się z kolegami, że powstanie w Krzczonowie drużyna piłki nożnej. Jego pomysł poparli Józef Kalet i Józef Wróbel dawni działacze oraz Janowie Funek i Zięba. W ten sposób ukształtował się pierwszy zarząd klubu piłkarskiego, a drużyna w 1975 roku rozpoczęła rozgrywki w myślenickiej klasie C. Zatem klub z biegiem lat stał się jednosekcyjny i prowadził tylko drużyny piłkarskie w różnych kategoriach wiekowych.
Drużyna borykała się z różnymi problemami organizacyjnymi i finansowymi. W połowie lat 70-tych ubiegłego wieku podstawowym źródłem finansowania były fundusze uzyskiwane z zabaw wiejskich organizowanych przez działaczy i zawodników oraz datki sponsorów. Drużyna nie posiadała także własnego boiska, dlatego do 1980 roku korzystała z boiska w Stróży (Gmina Pcim), dowożona na mecze strażackim gazikiem albo „Lublinem” . Sytuacja uległa zmianie na początku lat 80 – tych XX. Gmina nawiozła ziemię na teren budowy natomiast zawodnicy, mieszkańcy Krzczonowa oraz uczniowie szkoły podstawowej w tzw. czynie społecznym plantowali teren, wkopywali bramki, zbierali kamienie , wytyczali linie. Zbudowana została także drewniana szopa, która służyła przez długie lata jako szatnia. Uroczyste otwarcie boiska nastąpiło w końcu 1984 roku.
Kondycja klubu to swoiste falowanie w zależności od możliwości finansowych oraz talentów piłkarskich i organizacyjnych sterników klubu od „C” klasy do „A”. W swojej historii nigdy zespół seniorów nie awansował wyżej. Po latach gry w klasie „C” drużyna po raz pierwszy awansowała 1969 roku o szczebel wyżej. Później grała w klasie „C”, by znowu w 1986 roku awansować do klasy „B”, a w sezonie 1988/89 awansować o szczebel wyżej. Pierwszy sezon dla beniaminka był jednak trudny i zespół ponownie zagrał o klasę niżej, a rok później trafił do klasy „C”.
W 1999 roku nastąpiły liczne zmiany organizacyjne w klubie. Uchwalono nowy statut, nadano REGON i NIP, powstały drużyny juniorów i trampkarzy. W tym roku nastąpiła także zmiana nazwy z Ludowego Zespołu Sportowego na Młodzieżowy Ludowy Klub Sportowy „Cyrhla” Krzczonów. Zmiany te przełożyły się na sukces sportowy. Drużyna awansowała ponownie do klasy „A” grupy myślenickiej. Kolejny sezon przekreślił jednak ambitne plany działaczy i piłkarzy. Drużyna seniorów spadła do „B”, a rok później do „C” klasy. Od sezonu rozgrywkowego 2004/05 „Cyrhla” Krzczonów rok po roku awansowała i sezon 2006/07 rozpoczęła znowu w klasie „A”. Obecnie drużyna seniorów gra w klasie „B”.

Najważniejsze osiągnięcia sportowe:

Nagroda Wójta Gminy Tokarnia w Dziedzinie Sportu ( 2007).
Seniorzy:

Liga:
1. Klasa „A” grupy myślenickiej.
2. I miejsce w klasie „B” – Fair-Play 2006/2007 MZPN Podokręg Myślenice.

Puchar Polski:
1. Zwycięstwo nad III ligowym Dalinem Myślenice.

Puchar Prezesa rady Wojewódzkiej:
1. Zwycięstwo nad IV ligowymi Karpatami Siepraw.

Mistrzostwa Małopolski LZS-ów:
1. 3 miejsce.

Juniorzy:
1. „A” klasa juniorów ( I liga )

Trampkarze:
1. Mistrzostwo powiatu myślenickiego.


opr. Marian Cieślik