Strażnica Kultury - spotkania autorskie

Strażnica kultury 2022


Promocja książki i spotkanie autorskie z ks. dr Sławomierem Filipkiem

Ks. Sławomir Filipek „Apostołowie wybrani przez Boga”, wydawnictwo Dom Wydawniczy Rafael – promocja książki w rodzinnej Tokarni
Wieczór autorski i premiera nowej książki ks. Sławomira Filipka odbyła się tuż po premierze w Poroninie, gdzie obecnie ks. Sławomir pełni funkcję wikarego. Przed spotkaniem w rozmowie ks. Sławek zdradził, że czuje tremę przed rodzimą publicznością. Na szczęście w klimat wieczoru wprowadziła nas łagodnie muzyka w wykonaniu Robert Bylica, muzyka, kompozytora, radnego województwa małopolskiego i po sąsiedzku dyrektora GOKiS Pcim Kulturalna GMINA PCIM, która sprawiła, że spotkanie nabrało wyjątkowego klimatu. Ks. Sławomir podzielił się wspomnieniami z dzieciństwa, opowiadał o swojej naukowej ścieżce, o swoim warsztacie pisarskim. Na co dzień ks. Filipek łączy obowiązki duszpasterskie i katechezę z zamiłowaniem do sztuki, pisania i organizowania wydarzeń kulturalnych.
Wieczór w cyklu Strażnica Kultury był okazją do posłuchania opowieści ks. dr Sławomira Filipka o jego najnowszej książce. Autor przedstawia w niej historie dwunastu apostołów uzupełnione o ikonograficzne źródła ilustrujące uczniów wybranych przez Jezusa - Czym ta książka może się wyróżnić od pozostałych – mówił autor – właśnie tym połączeniem, życiorysu, ikonografii i części modlitewnej, więc może być zarówno książką biograficzną jak i o historii sztuki, jak i również modlitewnikiem. My najczęściej znamy Apostołów z opisów biblijnych, a więc z Ewangelii czy Dziejów Apostolskich, innym źródłem są apokryfy i pisma Ojców Kościoła, które nie są już tak powszechnymi tekstami, które ludzie często i chętnie czytają. Więc sięgnięcie do apokryfów, do legend o Apostołach było najbardziej odkrywcze. Poznanie opisów ich życia, działalności, a także opisów śmierci, które tam się pojawiały. Autorowi gratulujemy nowej publikacji i dziękujemy za przyjęcie zaproszenia. Wśród zgromadzonych gości byli m. in. rodzice i krewni autora, mieszkańcy i przedstawiciele duchowieństwa i samorządu, ks. dziekan Robert Pietrzyk, proboszcz Parafia MB Śnieżnej w Tokarni, wójt Marek Kluska, przewodnicząca rady gminy Jolanta Milewska przedstawicielki Stowarzyszenie Strefa Seniora, Grupa Przyjaciół Historii Ziemi Tokarskiej, członkowie zespołu @Kliszczacy - zespół regionalny oraz zaprzyjaźnieni goście z Orawy, spod Babiej Góry, ze Świątnik Górnych i Myślenic @gGazeta Myślenicka. Dziękujemy wszystkim za obecność i dobre słowo.

STRAŻNICA KULTURY 2021

Spotkanie autorskie
z Piotrem Cyrwusem
29.10.2021


fot. KCK
STRAŻNICA KULTURY - Piotr Cyrwus

W ramach projektu Strażnica Kultury 29 października do Dworu Targowskich w Tokarni zaprosiliśmy Piotra Cyrwusa. Aktor spotkał się z Młodzieżowym Zespołem Kliszczacy. Podczas spotkania autorskiego dzielił się swoim doświadczeniem zawodowym. Opowiadał o kulisach zawodu aktora filmowego i teatralnego oraz o najbliższych planach zawodowych. Możliwość spotkania z aktorem była ciekawym doświadczeniem dla młodych członków zespołu. Aktor podkreślał wagę znaczenia nauki tańca i szacunku dla tożsamości regionalnej, zwracał jednak uwagę na to, aby być otwartym, nie zamykać się w małym kręgu kulturowym i nie tworzyć barier. Takie spotkania możliwe są dzięki wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego za co serdecznie dziękujemy.
Piotr Cyrwus urodził się 20 czerwca 1961 r. w Waksmundzie. W 1985 roku ukończył PWST w Krakowie. Od tamtego czasu występował w Teatrze Polskim w Warszawie w latach 1985-1986. Następnie w latach 1986-1989 grał w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi. Zaś w latach 1989- 1992 występował na deskach Teatru STU w Krakowie. Od 1992 r. gra w krakowskim Teatrze Starym. Na wielkim ekranie zadebiutował w roku 1988 jako nawigator w filmie „Pomiędzy wilki”. Choć grał w wielu produkcjach, np. w „Panie Tadeuszu” jako Maciej Konewka lub w „Siostrach” jako Zbysio, i tak największą popularność przyniosła mu rola Ryszarda Lubicza z „Klanu”. Prywatnie żonaty jest z aktorką Mają Barełkowską, z którą ma trójkę dzieci: Mateusza, Łukasza i Annę Marię.

Strażnica Kultury to projekt nastawiony na promocję dziedzictwa kulturowego, edukację kulturalną oraz ukształtowania tożsamości regionalnej.

Dziękujemy za wsparcie Mecenatu MAŁOPOLSKA
Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski,
Wicemarszałkowie Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, @Józef Garon
Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas
Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa - Monika Gubała
Dziękujemy radnym - Stanisław Bisztyga, Robert Bylica.
Dziękujmy za formalno-rozliczeniowe przygotowanie projektu Marcin Wróbel 
Stowarzyszenie Grupa Przyjaciół Historii Ziemi Tokarskiej

Spotkanie autorskie z aktorami Teatru Bez Rzędów 05.09.2021:

Jakub Sochacki
Grzegorz Eckert
Lech Walicki

fot. Wojciech Pęcek

Zagraj to jeszcze raz... - sam
reż. Lech Walicki spektakl komediowy wg sztuki Woody'ego Allena Play it Again

Sala widowiskowa Kliszczackiego Centrum Kultury, niedziela 5 września
Brawurowa rola Lecha Walickiego została doceniona między innymi finałem VII Międzynarodowego Festiwalu Solistów Lalkarzy (Łódź 2011), wyróżnieniem na V Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niewielkich (Lublin 2009) oraz Nagrodą Prezydenta Miasta Tczewa na XI Międzynarodowym Festiwalu „Zdarzenia”.

fot. Wojciech Pęcek
Zapraszamy na spektakl komediowy w/g Woody Allena Paly it Again

- ZAGRAJ TO JESZCZE RAZ... - SAM.

Sala widowiskowa Kliszczackie Centrum Kultury
niedziela 5 września 18.00

Po spektaklu spotkanie z aktorami Teatr Bez Rzędów:
Jakub Sochacki - Grzegorz Eckert - Lech WalickiStrażnica Kultury Zagraj to jeszcze raz... - sam, projekt dofinansowany z Mecenatu Kultury Małopolska, Grupa Przyjaciół Historii Ziemi Tokarskiej

ARCHIWUM

Adam Ziemianin 
spotkanie autorskie
24.01.2020
















Spotkanie z dr Krystyną Czerni,
autorką biografii
prof. Jerzego Nowosielskiego 
"Nietoperz w świątyni.

7.01.2019
96 rocznica urodzin
 Jerzego Nowosielskiego
Fotorelacja - Wojtek Pęcek


Reżyser Jarosław Banaszek 
Aktor Bogusław Kudłek

24 luty 2018